Autor / Reżyser

AUTOR SPEKTAKLU – Marcin Szczygielski (ur. w 1972 r), pisarz, dziennikarz i grafik. Jest autorem sztuk teatralnych, powieści dla dorosłych i dla młodzieży.

Debiutował opulikowaną w 2003 roku powieścią PL-BOY, fabularyzowaną, humorystyczną relacją z zakulisowych rozgrywek w redakcji polskiej edycji miesięcznika Playboy, którego Szczygielski był dyrektorem artystycznym. Kolejne powieści –Wiosna PL-BOYa (2004), Nasturcje i ćwoki (2005) i Farfocle namiętności (2006)] – ugruntowały pozycję Szczygielskiego, jako jednego z chętniej czytanych autorów polskiej literatury popularnej. Opublikowana w 2007 roku powieść Berek – historia trudnej przyjaźni między starszą, konserwatywną katoliczką i jej młodym sąsiadem, wyzwolonym gejem, błyskawicznie trafiła na listy bestsellerów, stając się jedną z najgłośniejszych polskich książek ostatnich lat. Jej kontynuację zatytułowaną Bierki autor opublikował w 2010. W 2011 roku ukazał się Poczet Królowych polskich, określany przez krytyków jako najdojrzalsza i najbardziej amitna powieść Szczygielskiego. Rozbudowana, wielopokoleniowa saga rodzinna, przedstawiająca historię współczesnej Polski przez pryzmat losów czterech pokoleń kobiet, została nominowana do nagrody literackiej Srebrny Kałamarz.

Odrębnym rozdziałem literackiej twórczości Marcina Szczygielskiego są książki skierowane do młodszych czytelników. Jego powieść Omega (2008) została wyróżniona w konkursach Najpiękniejsza Ksiażka Roku 2009, II Konkursie Literatury Dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej oraz uhonorowana nagrodą Książka Roku 2010 Polskiej Sekcji IBBY, a także wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. Czarny Młyn (2009) zdobył Grand Prix i I nagrodę w kategorii powieści dla dzieci między 10 a 14 rokiem życia, w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren. Powieść Za niebieskimi drzwiami (2010) otrzymała I nagrodę w konkursie Donga Polskiej Sekcji IBBY w 2011 roku oraz II nagrodę w III Konkursie Literatury Dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej, a także miejsce na Liście Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.

Sztuki teatralne Szczygielskiego – Berek, czyli upiór w moherze (2009),Wydmuszka (2010) i Furie (2011) doczekały się inscenizacji w miejskich teatrach warszawskich (Kwadrat, Komedia), płockim (Teatr Dramatyczny im. Szaniawskiego), a także w komercyjnym Teatrze Małym w Łodzi. W październiku 2012 r. odbyła premiera kolejnej sztuki Szczygielskiego, zatytułowanej „KalLas” oraz “Single i remiksy”.

——————————————————————————————————————–

REŻYSER - Olaf Lubaszenko (ur. 06.12.1968 roku we Wrocławiu) – wybitny polski aktor filmowy i teatralny, reżyser i producent. Od lat związany z warszawskim Teatrem Buffo. Dyrektor artystyczny Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach. W wieku 14 lat zadebiutował grając tytułową rolę w serialu „Życie Kamila Kuranta” w reżyserii Grzegorza Warchoła. Następnie wystąpił w „Młynie nad Lutynią” oraz w „Sonacie marymonckiej”. Popularność przyniosły mu role w „Piłkarskim pokerze” w reżyserii Janusza Zaorskiego oraz w „Krótkim filmie o miłości” Krzysztofa Kieślowskiego – za którą otrzymał nagrodę na genewskim festiwalu „Gwiazdy Jutra”. Kolejną ważną rolą w dorobku aktora była postać Marcina Krolla w „Krollu” z 1991 roku oraz Krzyśka „Młodego” w filmie „Psy” Władysława Pasikowskiego.

Reżyserii aktor uczył się pracując u boku Krzysztofa Kieślowskiego jako jego asystent przy czterech częściach „Dekalogu” oraz przy filmie „Pierścionek z orłem w koronie” Andrzeja Wajdy (1992). W roli reżysera zadebiutował w 1997 roku filmem „Sztos”. W 1999 roku wyreżyserował film „Chłopaki nie płaczą”, a w 2001 roku „Poranek kojota” z Maciejem Stuhrem w roli głównej. Kolejne dokonania reżyserskie to między innymi „Skarb sekretarza”, „E=mc2”, „Jest sprawa…”, „Król przedmieścia” i inne.

Aktor wystąpił w wielu filmach i serialach między innymi w „Moja Angelika”, „Killer”, „Operacja Samum”, „Bajland”, „Kilerów 2-óch”, „Egoiści”, „Operacja Koza”, „Sfora”, „Fałszerze – powrót Sfory” czy „Barwy Szczęścia”.

W 2012 r. Olaf Lubaszenko wyreżyserował spektakl teatralny “Single i remiksy”